Artist FILFURY
All_0026_Layer 41.jpg

ROLLS ROYCE – I AM GHOST

ROLLS ROYCE GHOST film. Working with Daughter and The Mill.

RR-01.jpg
All_0064_Layer 3.jpg
RR-02.jpg
All_0054_Layer 13.jpg
RR-03.jpg
All_0046_Layer 21.jpg
RR-04.jpg
All_0035_Layer 32.jpg
All_0026_Layer 41.jpg
RR-05.jpg
All_0022_Layer 44.jpg
All_0008_Layer 59.jpg
RR-06.jpg
All_0005_Layer 62.jpg
 Production Company   Production: Mill+ Director: FILFURY     Executive Producer: Josh Davies     Producer: Swifty Hanrahan     Production Coordinator: Lucy Hawes     VFX Shoot Supervisor: Dan Moller, Gabriel Thomas Ayache      Agency   Agency: Daughter.Studio Partner: Gareth Hopkins     Creative Director: Stuart Jackson      Editorial  Editorial: The Mill Editor: Will Barnett   VFX Production   VFX: The Mill Producer: Claire Braithwaite     Production Assistant: Anuraj R, Rhea Sil      VFX Creative   VFX: The Mill 2D Creative Lead: James MacLachlan     3D Creative Lead: Dan Moller     2D Artist: Peter Hodsman, Gianluca Di Marco, Jose Caballero, Declan Andrews, Sole Martin, Richard Payne     3D Artist: Jacques Leyreloup, Jack Harris, Jacob Granzalez, Antonio Flippin, Tom Hales, Jack Powell, Victoria McIntyre, Sebastain Tafani, Evelina Dalin, Finaly Crowther, Oscar Hill, Manjunath Shivaprasad, Sudhir Verma         Matte Painting: Cameron Johnson     Motion Graphics: Gabriel Thomas Ayache, Will MacNeil, Jakub Skorupa      Colour  Colour: The Mill Colourist: Mick Vincent, Oisin O’Driscoll     Colour Assist: Daniel Levy  

Production Company 

Production: Mill+
Director: FILFURY    
Executive Producer: Josh Davies    
Producer: Swifty Hanrahan    
Production Coordinator: Lucy Hawes    
VFX Shoot Supervisor: Dan Moller, Gabriel Thomas Ayache    

Agency 

Agency: Daughter.Studio
Partner: Gareth Hopkins    
Creative Director: Stuart Jackson    

Editorial

Editorial: The Mill
Editor: Will Barnett 

VFX Production 

VFX: The Mill
Producer: Claire Braithwaite    
Production Assistant: Anuraj R, Rhea Sil    

VFX Creative 

VFX: The Mill
2D Creative Lead: James MacLachlan    
3D Creative Lead: Dan Moller    
2D Artist: Peter Hodsman, Gianluca Di Marco, Jose Caballero, Declan Andrews, Sole Martin, Richard Payne    
3D Artist: Jacques Leyreloup, Jack Harris, Jacob Granzalez, Antonio Flippin, Tom Hales, Jack Powell, Victoria McIntyre, Sebastain Tafani, Evelina Dalin, Finaly Crowther, Oscar Hill, Manjunath Shivaprasad, Sudhir Verma        
Matte Painting: Cameron Johnson    
Motion Graphics: Gabriel Thomas Ayache, Will MacNeil, Jakub Skorupa    

Colour

Colour: The Mill
Colourist: Mick Vincent, Oisin O’Driscoll    
Colour Assist: Daniel Levy